Föreläsning: Stress 


Omfattning ca 1,5 timma 

Bakgrund 

I ett historiskt perspektiv var stressreaktionen direkt livsavgörande hos urtidsmannen: kamp för livet eller flykt från en sabeltandad tiger. Kvinnornas reaktionsmönster utlöstes då huvudsakligen när sociala relationer ställdes på prov.  Men idag, trots att världen ser helt annorlunda ut, har människokroppen kvar samma sätt att reagera på stressande situationer. Enkelt uttryckt gäller fortfarande kamp, flykt eller ”spela död”, oavsett om stressen utlöses när vi försöker springa ikapp bussen eller datorn krånglar när vi har en deadline att hålla. 

Stress innebär obalans mellan vad vi ”måste” och det som är möjligt. Enskilda stressutbrott skadar inte men upprepade stressreaktioner kan bli farliga om kroppen inte hinner vila och återgå till grundläge.

Målgrupp 

Alla grupper av människor som vill förstå varför vi upplever stress, vad stress är, hur den kan uppstå och kort om vad man kan göra för att förhindra det.

Syfte 

Att stimulera till eftertanke, reflektioner och personlig utveckling.

Innehåll 

Kroppsliga reaktioner på stress

Nedärvda stressreaktioner

Funderar du över hur du är?

Lär känna din stress

Prestation, attityd och känslor

Värderingar, beteende och hälsa

Personligt ledarskap

Kvinnligt, manligt, stressigt

Övertid eller tid över?

En mer omfattande utbildning/workshop i stress och stresshantering

Uppdaterad 2014-06-03 

Jag sparar inga kakor

Denna webbplats använder endast funktionella cookies för att visa sidan på bästa sätt för användarna. Ingen statistik samlas in, varken för analys eller i marknadsföringssyfte. Webbplatsens host är Sajtbolaget